Kácení stromů


Kácení stromů je práce většinou příjemná a zajímavá. Většinou je ale tvrdá a těžká. Nicméně se správnou technikou a znalostmi jde práce snáze.

Cílem těchto stránek je, přiblížit vám situace při kácení stromů a rady, jak správně používat techniku k tomu určenou. To vše za účelem bezpečnější a snadnější realizace při kácení stromů vlastními silami bez předchozích zkušeností nebo znalostí. Tyto stránky vznikly ve spolupráci s firmou RIKAST – RIzikové cení STromů. My tím to děkujeme a věříme že následující řádky nejen pomohou předejít případným zraněním, ale třeba i zabrání škodám na majetku. Ukážeme si různé pracovní postupy, naučíme se správné manipulaci s motorovou pilou a dozvíte se, jak se pohybovat v blízkosti kácení.

Proč pracovní postupy
Práce s motorovou pilou způsobuje mnohé pracovní situace, snazší i složitější. Aby se zabránilo úrazům a zbytečné námaze při použití pily, je zapotřebí znát a ovládat přiměřené a správně způsoby práce v různých pracovních situacích. Chceme Vám poskytnout několik rad, jak s Vaší pilou pracovat co nejlépe. Samozřejmě nemůžeme postihnout všechny situace, které se v praxi vyskytnou, a které se liší v různých krajích. Ale jistě Vám tento malý rádce pomůže, a my Vám přejme při Vaší práci mnoho úspěchu. Myslete vždy na nejdůležitější pravidlo: Nejdřív myslet, potom řezat!

Několik důležitých bezpečnostních požadavků u motorových pil.
Moderní motorová pila má být kromě jiného vybavena následujícími bezpečnostním vybavením:

  1. Kryt ruky a brzdy řetězu (má fungovat automaticky)
  2. Bezpečnostní pojistka proti neúmyslnému přidání plynu
  3. Bezpečnostní řezací řetěz
  4. Lišta řetězu s malým poloměrem na špičce (snižuje nebezpečí zpětného vrhu)
  5. Účinné tlumení vibrací
  6. Zachycovač řetězu
  7. Ochranný kryt pravé ruky

Ochranné zařízení pro pravou ruku a zachycovač řetězu Vás chrání v případě, že se přetrhne řetěz nebo spadne z lišty. Kontrolujte pravidelně stav a funkčnost Vaší pily.

Správné vybavení
Bezpečnostní zařízení se nesmí v žádném případě zanedbat. Používejte proto vždy ochranný oděv. V jednotlivých zemích platí rozdílné předpisy.

Bezpečnostní výstroj:
Přilba s ochranou sluchu a obličeje, pracovní oděv s výstražným označením, kalhoty s protipořezovou vložkou, rukavice, ochranná obuv, obvazový balíček. (možná Vám přijde směšné, brát si s sebou na zahradu tento balíček, když jdete „jen“ ořezat nějaký ovocný strom nebo kaštan, ale to jen do chvíle kdy se něco stane.)

Další vybavení (vhodné při kácení v lese):
Pas s nářadím (háček, vynášecí kleště, samonavíjecí pásmo, pilník, klín atd.), kombinovaný kanystr, přetlačená lopatka nebo klín a sekera a v neposlední řadě motorová pila s předpisovým bezpečnostním vybavením a ergonomicky správně tvarovaná.